Codex

Na světě je velká spousta her, které mají hluboký a napínavý příběh, na kterém jistě designeři a spisovatelé neúnavně pracovali. V samotné hře však pak hráč vidí jen to, co vidí jeho postava. Tento bohatý příběh je často použit pouze pro zasazování questů do kontextu, hráč tak vlastně na příběh nikdy nezíská pohled z ptačí perspektivy. Pokud hráč vynechá nějaký quest, nebo objeví klíčové zápletky ve špatném pořadí, tak často ztrácí celkový přehled a příběh začne vnímat jako zmatený a nekompletní. Ve většině případech se pak stane to, že hráč vzdá snahu o sledování zastřešujícího příběhu. Zkrátka se věnuje a užívá si jiných částí hry.

To je v případě SWTOR docela znepokojující věc, Star Wars jsou jedním z nejbohatších a nejchytlavějších fiktivních světů v celé pop kultuře. Celá řada výjimečně nadaných spisovatelů pracuje na rozšíření Star Warsuniverza do období Staré Republiky. Jak už jste se jistě někde doslechli nebo dočetli, příběh je pro BioWare a SWTOR velice důležitým faktorem. A nepochybně uznáte, že příběh je lepší pokud chápete to, co se okolo vás děje a jak do toho zapadají Vaše činy.

 

Vznik Codexu

Při problémech spojených s vývojem SWTOR tvůrci často hledají řešení v ostatních BioWare hrách. V tomto konkrétním případě uvrhli svoji pozornost na codex použitý v Dragon Age, který umožnil hráči sbírat části příběhu a nakonec vyvrcholil ve spojený celek. Inspiraci si ale vzali i z Mass Effectu, zde byl v trochu jiné formě – fungoval vlastně jako takový encyklopedický pohled na vesmír jako celek.

SWTOR si bere to nejlepší z obou systémů, codex tak neslouží jen jako zdroj informací o prostředí a nestvůrách které zabijete, ale také je zde, aby zasadil sémě poznání, které se týká klíčových postav, Vaší herní profese a v neposlední řadě také prastarých záznamů, které Vás mají ještě více provázat s příběhem.

Rozsahově je Codex ještě delší než většina Star Wars knih, ale časem je svou délkou překoná všechny, jelikož se s updaty a datadisky bude stále rozrůstat. Jen tak pro Vaši orientaci uvedu, že průměrný Star Wars román obsahuje okolo 100 000 slov.

Systémy poznání

Codex není jenom jiným způsobem toho, jak přiblížit příběh hráči. Má být taky zábavný – a na to pouhé zprostředkování příběhu nestačí, obsahuje proto také různé aktivity a cíle, kterých hráč může dosáhnout. Je to vlastně takový systém, který odměňuje hráče za prozkoumávání.

Dlouhodobí hráči MMO her jistě, alespoň do jisté míry, znají práci Richarda Bartleta. Popsal v ní, jaké typy hráčů hrají MMO hry (pokud Vás zajímá jaký typ jste, můžete si udělat jeden z mnoha jeho testů). Rozdělil hráče do čtyř skupin – killers, achievers, socializers, explorers, většina hráčů však spadá do několika kategorií současně. Podle jeho tvrzení musí hra mít co nabídnout ve všech těchto čtyřech kvadrantech, tedy alespoň za předpokladu, že chce být úspěšná. Bartle není daleko od pravdy, a BioWare jsou si toho dobře vědomi. Pro hráče kteří spadají do skupiny explorers (průzkumníci) proto do SWTOR přidali codex.

Některé záznamy do codexu získáte takřka zadarmo. Velice důležité je například to, aby hráči znali nějaké základní zázemí o lokacích, které navštěvují, nebo také o klíčových postavách v jejich příběhu, které přinesou záznam do codexu takřka vždycky. Pro zbytek záznamů však už hráči budou muset vyvinout alespoň nějaké úsilí, má je to motivovat k prozkoumávání planet a přijímat výzvy mimo známou, stokrát pokořenou cestu.

Cestování do vzdálených lokací odemkne záznamy o těchto daleko zapadlých koutech světa. Pokud například budete chtít odemčit codexový vstup o K’lor’slugovi, musíte ho napřet najít a zabít. Je však dobře schovaný, hluboko v jedné z kobek na Korribanu. Nebo třeba prozkoumávání artefaktů v knihovně Akademie může odhalit střípky pradávných příběhů. Také děláním questů pro rozličné rasy můžete odemknout lecjaký vstup.

Odemknutí K’lor’sluga je na příslušném levelu docela výzva, ale určitě to není nějaká přehnaně těžká záležitost, na kterou si musíte přivést tři kamarády v nejlepším vybavení. Podobně jsou na tom i ostatní codexové vstupy, má se jednat o odměny za průzkum, takže je to předně a hlavně o průzkumu, nikoli o tom, zdali máte přátele na vysokém levlu, kteří Vám pomůžou onu výzvu udolat.

Výzva jménem Datacron

Nemyslete si, že získávání záznamů nemá být pro hráče výzvou. Pravdou je vlastně téměř pravý opak, některé vstupy jsou už od začátku navrhovány tak, aby byly obtížné – ale budou obtížné se zaměřením na průzkum. Pojďme se tedy podívat co jsou to datacrony. Budou se nacházet přímo v herním světě a budou podkategorií codexových záznamů. Návrháři planet uvažovali o těchto věcičkách již opravdu dlouho. Tyto unikátní objekty jsou roztroušeny po světě a čekají na to, aby je hráč našel… obvykle v těžce dosažitelných místech. Pokud se Vám nějakého datacronu podaří dosáhnout, odměnou Vám bude navýšení některého ze statů vaší postavy, nejdůležitější ale je, že toto navýšení bude permanentní. Codex umožňuje zvýšit viditelnost těchto zařízení a také hráči nabízí snadnou možnost mapování postupu v jejich sbírání.

Většina codexových vstupů může být nalezena pečlivým prohledáním mapy, nebo zabíjením cílů, které normálně zabít nepotřebujete. Nalezení datacronů však nevyžaduje jenom průzkum dané oblasti, někdy si budete muset i pěkně zapřemýšlet. Některé jsou schované, ale spousta je jich přímo na očích – má to ale háček, musíte vymyslet jak se dostat k datacronu, který vidíte v dálce na vystouplém místě. Namístě by bylo asi také dobré říct, že každá postava může získat bonus z každého datacronu jen jednou.

Shrnutí

Všechny tyto věci dohromady utváří takovou menší, příjemnou hru pro hráče, kde je mu odměnou hlubší pohled do světa SWTOR, chápání příběhu v širším měřítku a vůbec lepší pochopení kontextu hry. V uživatelském rozhraní codexu lze vidět nejenom záznamy, které už hráč odhalil, ale také může pozorovat svůj progres, který učinil ve snaze objevit všechno co lze na určité planetě, nebo v codexové kategorii.

Codex tedy skvěle slouží ke dvěma vývojářským cílům – poskytnutí více fiktivního kontextu pro hráče a přidání zábavné a chytlavé mini-hry pro explorery, tedy lidi, které baví objevování a zkoumání. Tento systém je také velice snadno rozšiřitelný, což je důležité zejména pro hru, která tu plánuje být tak dlouhou dobu jako SWTOR. Nových rozšíření pro codex se tak budeme dočkávat v datadiscích, ale často nové záznamy přinese i obyčejný patch.

Comments are closed.